Bombina orientalis - Kuňka východní
Třída: Amphibia (obojživelníci)
Řád: Anura (žáby)
Podřád: Discoglossoidei
Čeleď: Bombinatoridae (kuňkovití)
Podčeleď:
Rod: Bombina
Druh: Bombina orientalis
Výskyt: Korea, Čína, Rusko, Japonsko, Čína
Velikost: do 6cm
Tato žabka je nenáročná a běžně se v zajetí rozmnožuje, žije v chladných pomalu tekoucích nebo stojatých vodách, dorůstá velikosti asi 6 cm a dožívá se až 15 let. Pochází z východní Sibiře a severovýchodní oblasti Číny. Bombiny jsou velmi mírumilovné a nejlépe se cítí ve větších skupinách čítajících až 20 kusů.
Bombiny vylučují mírně jedovatý sekret takže není dobré je chovat ve společnosti jiných druhů, dokonce se při chovu více jedinců v malém prostoru můžou otrávit i navzájem. Po manipulaci s žabkami dbáme na hygienu a často jim vyměňujeme vodu.
Dospívají v 1 až 1,5 roce života, mezi velikostí samečka a samičky není výrazný rozdíl, sameček bývá drobnější s širší hlavou, na prstech má malé pářící mozoly. Když je sameček starší tak má delší a masivnější přední nohy.
Chováme je v akvateráriu s poměrem souš/voda 30/70, pro skupinku 10 žab volíme velikost minimálně 80x40x40cm. Jelikož se žáby často přesouvají ze souše do vody a zpět je dobré souš udělat například z hrubšího štěrku a ne z hlinitého substrátu, který by vodu velice rychle znečistil.
Výška hladiny by měla být kolem 3 – 6cm, teplota 18-28°C, žáby nesnášejí teploty nad 30°C.
Dospělé Bobiny jsou aktivní lovci a živý se převážně živou potravou – cvrčci, larvy potemníků, mouchy, žížaly…., potravu sypeme vitamínovými přípravky.
Pulci jsou pak převážně býložraví – řasy, špenát, krmivo pro rybky, ale pozřou i uhynulé rybky, drobné vodní korýše, nitěnky…, v případě nedostatku potravy není vzácný kanibalizmus.
Tyto žáby nutně potřebují zimní spánek, s teplotou 5-15°C. před zimováním asi 14 dnů nekrmíme pak postupně snižujeme teplotu a žáby umístíme do boxu s větráním který je naplněn mechem nebo listovkou a nějakou kůrou jako úkrytem.Dno musí být po celou dobu zimování mírně vlhké.
Od listopadu do února box dáme do chladu kde je asi 5-8 °C. Zimujeme minimálně 2 měsíce, ale pouze zdravé a vitální jedince. Po dvou měsících postupně zvyšujeme teplotu a začneme intenzivně krmit.
Pokud je Bombina správně zimovaná tak se na jeře obvykle ochotně páří, nejlepším stimulem je výměna vody za novou chladnou. Kuňka klade po celé nádrži asi 100 vajíček, která umístíme do větší nádrže s vodou okolo 20°C, po pár dnech se začnou líhnout pulci, v době kdy mají pulci všechny nohy přemístíme je do boxu kde už je asi polovina souše, hladina vody okolo 3cm a nějaké plovoucí rostliny jako úkryty.
|